Hästi suunatud kampaania ja isiklik lähenemine tõid Tööinspektsiooni kampaaniale märkimisväärsed tulemused. Riskianalüüsi täitma kutsuvatele tegevustele reageeris mitu tuhat tööandjat, kes hindasid oma töökohal riske ja tänu sellele on neil nüüd ohutum töökeskkond.
Taust
Eesti Tööinspektsiooni (TI) ülesanne on abistada ettevõtteid ja töötajaid, tagamaks selged töösuhted ning ohutu ja tervist säästev töökeskkond. TI lahendab töövaidlusi ja kontrollib töökohtade ohutust, aga ka pakub ettevõtetele iseteeninduses muu hulgas võimalust tasuta hinnata töökeskkonnaga seotud riske, teatada tööõnnetustest ja suhelda tööinspektoriga.
Kuigi Eestis on juba 1999. aastast igal vähemalt ühe töötajaga ettevõttel olnud kohustus koostada töökeskkonna riskianalüüs ja esitada see TI-le, ei ole paljud tööandjad seda kas teadmatusest või muudel põhjustel teinud. Sellest tingituna otsustas amet eelmisel sügisel, et korraldab aasta jooksul kolm teavituskampaaniat. Hundred, kes TI hanke võitis, osales kampaaniate väljatöötamises ja elluviimises, pani TI-le kokku ka stiiliraamatu ja tootis iseteenindust tutvustava video.
Eesmärgid
2023. aasta sügistalvel, 2024. aasta kevadel ja hilissuvel toimunud kampaaniate eesmärk oli tõsta inimeste teadlikkust tööohutusest, tööõnnetustest ja tööandjate kohustusest tagada ohutu töökeskkond. Praktilisema eesmärgina sooviti suunata ettevõtjad ja eriti mikroettevõtete juhid iseteeninduskeskkonda riskianalüüsi täitma.
Lahendus
Lõime Hundredis koos koostööpartneritega igale kampaaniale omaette loovlahenduse ja kasutasime neile sobivaid meediakanaleid: välimeediat, digikanaleid, raadiot, PR-i, aga ka mõjuisikuid.
1. kampaania – „Parim jõulukink Sinu töötajatele – riskianalüüs!“
2023. aasta hilissügisene kampaania keskendus tööõnnetustele ja selgitas jõuluvana näitel, et kõigi ametitega on seotud omad riskid. Kampaanias osales mõjuisikuna Eesti Jõuluvanade Seltsi juhatuse liige, jõuluvana Volli ja kampaania kutsus tööandjaid üles kingitusena oma töötajatele esitama riskianalüüsi.
2. kampaania – „Töö kaitsku tegijat!“
2024. aasta kevadine kampaania mängis rahvatarkusele ja koputas rohkemates kanalites inimeste südametunnistusele, kutsudes töötajaid üles tutvuma oma töökoha riskianalüüsiga.
3. kampaania – „Mikroettevõtja, õnnemängud pole Sinule!“
2024. aasta hilissuvel toimunud kampaania pöördus otse mikroettevõtjate poole, soovitades neil mitte mängida töötajate tervisega õnnemänge ja suunates neid TI iseteenindusse riskianalüüsi täitma. Peale juba varem kasutatud kanalite kasutasime siin ka e-posti, saates konkreetsele mikroettevõtjate sihtrühmale otseturundussõnumeid.
Tulemused
Tööinspektsioon oli esimese kahe kampaaniaga hästi nähtav ja meediakajastust saadi piisavalt. Selle tulemusel tõusis detsembris-jaanuaris esitatud riskianalüüside arv tavapärase kuu keskmisega võrreldes umbes kolm korda, 300-400-lt tuhande piirimaile ja ülegi. Jaanuari tulemust mõjutas kindlasti ka fakt, et TI avalikustas siis nimekirja ettevõtetest, keda on plaanis kontrollida. Hiljem aktiivsus küll vähenes, kuid jäi selle aasta esimesel poolel enamasti siiski pisut kõrgemale tasemele kui 2023. aastal samal ajal.
Parimaid tulemusi andis aga väga konkreetse sihtrühma kõnetamine kolmandas kampaanias. Selle alguses jõuti tipphetkel suisa 900 analüüsini päevas. Kokku esitati augustis-septembris ligi 3600 analüüsi, mis on umbes viis korda rohkem kui tavaliselt.
Ettevõtete suurust arvestades olid kõige aktiivsemad just mikroettevõtted, mis moodustasid kõigi laekunud analüüside esitajatest augustis 76% ja septembris 70%. Kokku on nüüdseks riskianalüüsi esitanud 41% mikroettevõtetest võrreldes kampaaniaeelse 34%-ga. Kohustus on ikka veel täitmata väga paljudel ettevõtjatel, kuid töö nende teavitamisega jätkub.
Peale reklaamide ja PR-tegevuste korraldas TI kolmanda kampaania raames ka eduka veebiürituse „Kuidas täita riskianalüüsi“, millel murti müüti analüüsi täitmise keerukusest. See on ka üks peamisi valdkondi, millega tuleb edasi tegelda, sest analüüsi esitamata jätmine on tihtipeale tingitud kartusest, et selle koostamine on keeruline ja ajamahukas. Vastupidist tõestav ja riskianalüüsi tegemiseks selgeid juhiseid andev üritus on järelvaadatav siin: https://www.ti.ee/ennetus-ja-teave/uritused-ja-kampaaniad/uritused#2024.
Kokkuvõtteks võib öelda, et tulemused olid parimad, kui võtsime eesmärgiks ühe konkreetse sihtrühma ja keskendusime nende vajadustele. Sihtrühma tabamisele aitasid kindlasti kaasa masspostitus ja täpne sihtimine sotsiaalmeedias (sh taasturundus). Tulemuseks olid suurem kaasatus ja paremad konversioonimäärad. Tähtsat rolli mängis ka müütide kummutamine eri PR-tegevuste ja intervjuude kaudu raadios ja televisioonis, samuti veebiüritusel.
Neid teadmisi kaasa võttes teame, kuidas olla edasistes tegevustes veelgi tõhusam.
Ohutut töökeskkonda kõigile!