Võib kindlalt öelda, et Google Adsi reklaamid ja SEO (otsingumootoritele optimeerimine) mängivad mõlemad olulist rolli eduka ettevõtte turunduses. Kui aga valida, siis kumba oleks mõistlikum investeerida? Kas eelistada Google Adsi või panustada SEO-le. Selles blogis vaatame lähemalt mõlema kanali võimalusi, otstarvet, plusse ja miinuseid.
Google Adsi reklaamid
Google Adsi reklaamikeskkond on suurepärane tööriist, mis võimaldab läbi erinevate sisuliigi kampaaniate jõuda uute klientideni või läbi taasturundamise hoida kliente kursis oma tegemistega. Google Ads sobib hästi, kui tahad oma eesmärkideni jõuda kiiresti. Reklaamide eest makstakse tasu üldjuhul siis, kui keegi Sinu reklaamil klikib, kuid display-ja videoreklaame annab seadistada ka nii, et tasu võetakse kuvamiste või vaatamiste pealt. Olenevalt sellest, milline on Sinu kampaania idee ja eesmärk, valitakse ka vastav taktika turunduskanalite seadistamisel. Google’i reklaamide kolm peamist võimalust ongi search, display ja video. Vaatame neid veidi lähemalt.
Võimalused ja otstarve
- SEARCH (märksõnareklaam) – Google Search reklaam võimaldab kõnetada konkreetset huvi üles näidanud kasutajat. Kui klient otsib midagi Google’i otsingumootoris, kuvatakse talle tulemuste lehe üla- ning allosas makstud reklaame. See sobib hästi kodulehe liikluse kasvatamiseks, päringute ja müügi suurendamiseks.
- DISPLAY (bännerreklaam) – Google Display võimaldab jõuda väga suure auditooriumini. Sina saad ise valida, kellele, kus ja milliseid reklaame näidatakse. Kanal sobib hästi nii bränditeadlikkuse kasvatamiseks kui ka päringute ja müügi suurendamiseks.
- VIDEO (YouTube’i videoreklaam) – YouTube on populaarsuselt teine otsingumootor, seega on see võrratu kanal oma fännibaasi suurendamiseks ning toodete ja teenuste promomiseks läbi videosisu. Videoreklaam võib olla 5-sekundiline, aga vajadusel ka kuni 1 minuti pikkune. Erinevaid tehnilisi sisuformaate on kokku kuus, seega on kanal piisavalt paindlik ja annab mitu võimalust oma reklaamide presenteerimiseks. YouTube sobib hästi usaldusliku ja tähendusrikka suhte loomiseks brändi ja kliendi vahel.
Plussid ja miinused
- Kampaaniaid on võimalik suhteliselt kiiresti seadistada, mis annab võimaluse teha kiireid otsuseid ja jooksvaid muudatusi.
- Search–otsingureklaamidega saad kohe Google’i esilehele.
- Üldjuhul maksad reklaamide eest vaid siis, kui keegi nendel klikib.
- Saad ise otsustada, kellele, millal ja kui kaua Sinu reklaamid nähtavad on.
- Kui otsustad reklaamid peatada, on nähtavus kadunud; search-reklaamide puhul kaotad oma positsiooni Google’i esilehel ja kodulehe külastuste arv langeb päeva pealt.
- Valesti seadistatud reklaamidega ei jõua õige sihtgrupini ja eelarve võib olla kulutatud tarbetult.
SEO-turundus
Järjepidev töö otsingumootoritele optimeerimisega tagab paremad positsioonid Google’i otsingumootoris. SEO tööd jagunevad suures pildis kaheks: onsite– ja offsite-tegevused. Lihtsustatult võib öelda, et esimene pool kujutab endas sisulisi ja tehnilisi töid, mis teostatakse kliendi kodulehel, teisel juhul jällegi toimetatakse väljaspool kodulehte. Enne SEO töödega alustamist teostatakse üldjuhul veebilehe tehniline audit ja märksõnade analüüs. SEO audit annab hea ülevaate sellest, mis on täna Sinu lehel hästi ja mis halvasti. Auditi tulemuseks on väärtuslikud andmed, mille põhjal saab kodulehel teha vajalikud parandused. Märksõna analüüsi käigus kaardistatakse olulised valdkonna märksõnad, millega oleks kõige mõistlikum otsingumootoris esile tulla.
Just nimelt mõistlik, sest kui valida märksõna mille otsingumaht on ühes kuus keskmiselt 10 või koguni 0, siis selle optimeerimisele ei tohiks väga suurt rõhku panna. Eelkõige tasub koduleht optimeerida suurte otsingumahtudega märksõnadele ja valida lisaks mõni alternatiivne nö long tail keyword, mille otsingumaht on väiksem. Mida suurem on otsingumaht, seda raskemini tulevad tulemused aga seda magusamad on ka viljad. Seega, õige taktika leiab kesktee ja keskendub nii suure- kui väikesemahulistele märksõnadele.
Võimalused ja otstarve
- Onsite – Google’i jaoks on väga oluline, milline on Sinu koduleht ja mis seal toimub. Ühtmoodi vajavad tähelepanu tekstide pikkused, tekstide liigendamine, piltide olemasolu, piltide optimeerimine, siselingid, regulaarne sisu uuendamine (uued vahelehed, blogi), metainformatsioon.
- Offsite – teine oluline pool on backlink’ide olemasolu. Mida rohkem ja mida tugevamate positsioonidega saitidelt Sinu kodulehele viidatakse, seda usaldusväärsemaks muutub veebileht ka Google’i algoritmide silmis.
Plussid ja miinused
- Mida rohkemate märksõnadega otsingumootoris esile tuled, seda suurem on tõenäosus meelitada klient just oma lehele.
- Kui ükskord on juba head positsioonid saavutatud, siis need tulemused jäävad mõneks ajaks tugevalt püsima.
- Olenevalt küll märksõnade strateegiast, kuid üldjuhul on heade tulemuste saavutamine pikem protsess ja võib aega võtta paar kuud kuni aasta. Sõltuvalt sellest, kui suur on valitud märksõnade puhul konkurents.
Kokkuvõte
Google Ads ja SEO peaksid olema iga ettevõtte digiturunduse osa. Kui vähegi võimalik, siis soovitame kasutada mõlemat paralleelselt, sest üks toob tulemused “täna” ja teine “homme”. Samas tuleb arvestada, et veebilehe optimeerimine ei ole võluvits iga ettevõtte jaoks. Kui valdkonna märksõnadel on väga väiksed otsingumahud või juba ollakse kõikide oluliste märksõnadega esilehel kõrgetel positsioonidel, siis ei ole mõistlik suurt osa turunduseelarvest SEO peale arvestada. Kui näed, et saame Sind Google Adsi reklaamide või SEO turundusega aidata, siis kirjuta julgesti: hello@hundredagency.eu