Väikeettevõtte turundus kriiside ajal

Mõni aasta tagasi nii Eestis kui ka mujal maailmas kaost tekitanud COVID-19 jättis endast puutumata vaid vähesed ettevõtted. Oli valdkondi, mis said väga tugevalt kannatada (nagu turism, hotellid, lennundus jmt) ning nii olid ettevõtted sunnitud turundus­tegevused mõneks ajaks pausile panema. Nagu paljud teisedki, pidid ilmselt Sinagi ettevõtte turundust suuremal või väiksemal määral koomale tõmbama. Tänases blogis vaatame lähemalt, milliseid väikeettevõtte turundustegevusi on mõistlik sellistel kriisiperioodidel peatada või vähendada ja millega tuleks kindlasti jätkata.

Väikeettevõtte turundus COVID-19 ajal

Kriis kui võimalus

Kõigepealt aga peamine soovitus: ära kriisiolukordades turundust siiski täielikult lõpeta! Tagantjärele tarkusena võib tõdeda, et koroonakriisi hõredamal turundusmaastikul oli võimalik end paremini nähtavaks teha ja kriisist väljudes endale parem stardipositsioon kindlustada.

Nii näiteks leidis turu-uuringute firma Kantar juba kriisi keskel, et kaubamärgid, mille turunduskulud püsisid ka raskel ajal, said sama raha eest kolm korda rohkem nähtavust. Sel moel end inimeste teadvuses hoides suutsid näiteks sellised suured kaubamärgid nagu P&G, Unilever ja teised oma juba enne märkimisväärset turuosa veelgi suurendada.

Firmad, mis pandeemia ajal n-ö tõmbasid juhtme seinast, pidid aga pärast palju rohkem pingutama, et taas pildile saada ja kliendisuhteid taastada.

Võid nüüd mõelda, et tõin siin näiteid hiiglaslikest firmadest, väikeettevõtetega on olukord teine. Tegelikult aga kehtib sama igal tasandil. Mahud on loomulikult teised, kuid proportsioonis efekt siiski sarnane.

Koroonakriis on ses mõttes võrreldav mis tahes majanduslanguse perioodiga. Ajaloolised andmed näitavad, et end rasketel aegadel aktiivselt tutvustavatel ettevõtetel on lihtsam turuosa võita ja majanduse taastumise perioodil taas kiiremini kasvada. Seega on kriis hea aeg olukorra seedimiseks ja seniste turundus­tegevuste efektiivsuse kaardistamiseks.

Kaardista ettevõtte turundus­tegevused

Kui oled aktiivne ettevõtja ja Sinu äril on väljakujunenud kliendibaas, oled suure tõenäosusega juba proovinud väga mitmesuguseid turundustegevusi: messid, välimeedia, kohalik meedia, raadio, tele, digiturundus. Rasketel aegadel on tähtis kaardistada need tegevused, mis ettevõtte jaoks reaalselt kasu toovad ja mis mitte. Mõõdikuteks võivad olla nähtavus, kodulehe külastused, kontaktid, müügid. Kõike ei ole küll võimalik 100% täpsusega mõõta, kuid üldpildi peaks kätte saama iga turundustegevuse kohta. Olgu kriisiolukord või mitte, niisama sihitult turunduseelarvet kulutada ei ole kunagi hea.

Keskendu olulisele

Koroonakriis sundis inimesi kodudes püsima ja suurte osalejate arvuga üritusi ei olnud võimalik korraldada. Sellises olukorras saab kergema südamega loobuda messidest ja välireklaamist. Viimane on kallis ja selle kasu on raske mõõta. Messid toimuvad kriiside ajal vähendatud mahus, kui üldse, ning võimalik ärikasu on seetõttu väiksem. Pikem kodus veedetud aeg muutis paljude jaoks küll atraktiivsemaks telereklaami, kuid selle kalli hinna tõttu ei saanud väikeettevõtted seda endale üldiselt lubada. Samas oli ja on ka paremaid alternatiive.

Digiturundus on kindlasti kõige olulisem komponent, millest saab väikeettevõtte turundus võita. Olgu selleks siis makstud reklaam, kodulehe optimeerimine, konversioonide optimeerimine, sotsiaalmeedia, sisuturundus või midagi muud. Digiruum on Sinu põhiline koht uute klientide leidmiseks. Digiturundus on väga efektiivne kanal ja seda nii kiirete tulemuste saavutamiseks, A/B testimiseks kui ka maksimaalse mõõtmistäpsuse saavutamiseks.

Meie soovitus on alati digiturundusega jätkata. Nagu öeldud, kui inimesed veedavad rohkem aega kodus, arvutis ja üldiselt veebis, siis järgi turunduse ammust põhitõde ja ole ka ise seal, kus on Sinu kliendid. Kuigi pandeemiast on inimeste jaoks üldjuhul alles veel vaid halb mälestus, siis ei saa mööda faktist, et see muutis märkimisväärselt meie ostukäitumist. Vaatamata sellele, et juba mitu aastat ei ole tavakodanike liikumist enam piiratud, teeme oste ja „käime“ tihtipeale ka restoranis üle veebi. Niisiis, Sinu on klient sageli endiselt online. Ta otsib infot otsingumootorites, tarbib sisu meediaplatvormidel, ostleb e-poodides, veedab aega sotsiaalmeedias ja suhtleb sõpradega suhtlusrakendustes. Ära jäta seda võimalust kasutamata.

E-poe turunduse võidukäik

Tõenäoliselt kõige rohkem võitsid pandeemiast erinevad e-poed. Kas oled selles valdkonnas uus või vana kala, vahet pole — täna on digiturundus see koht, kuhu peaksid panustama. Digimaailm on suur ja lai, ning seal on lihtne ära eksida. Kui aga kaasad kogemustega koostööpartneri, näed tulemusi juba üsna pea.

Kolm olulist punkti, millest alustada

  • Digiturunduse audit. Kaardista kodulehe tehnilised puudused ja saa teada, kus Sinu leht praegu otsingumootori tulemustes asub.
  • Digiturunduse strateegia. Pane paika võimalikud kasvuvõimalused erinevates digikanalites (makstud reklaam, otsingumootor, sotsiaalmeedia jne).
  • Taasturundamine. Kui Sa ei ole veel sellele rõhku pannud, siis nüüd on õige aeg koostada erinevate parameetrite alusel korralikud listid, et huvilised tagasi veebilehele tuua.

Kokkuvõtteks

Väikeettevõtte turundus ei tähenda parvega tohututel ookeanilainetel kõikumist, kus tipus liiga julgeks ja põhjas üldse olematuks muutuda. Püüa mis tahes olukorrast ja eriti kriisidest alati võtta maksimum! Kui Sinu konkurendid tõmbavad turundustegevusi kokku, on Sinu aeg särada. Internet ei maga, vaid siin kihab elu 24/7. Leia enda jaoks üles õiged kanalid, koosta läbimõeldud strateegia ja alusta kohe!Kui soovid digiturunduse alal nõu või tahad, et usaldusväärne partner Sind konkreetsete ülesannetega aitaks, siis võta meiega ühendust aadressil hello@hundredagency.eu ja leiame Sulle parima lahenduse.ma lahenduse.